Organizacja PZŁ:

Polski Związek Łowiecki (PZŁ) jest ogólnokrajową organizacją zrzeszającą myśliwych.

PZŁ działa na podstawie ustawy z dnia z dnia 13 października 1995 r. “Prawo łowieckie” i statutu uchwalonego w 2005 r. przez Krajowy Zjazd Delegatów.

Polski Związek Łowiecki zrzesza ponad 100 tys. myśliwych w 2503 kołach prowadzących gospodarkę łowiecką w 4766 obwodach.

Nadzór nad PZŁ sprawuje Minister Środowiska, on też powołuje i odwołuje Łowczego Krajowego
oraz zatwierdza kandydatów na członków Zarządu Głównego.
Najwyższą władzą PZŁ jest Krajowy Zjazd Delegatów, który wyznacza główne kierunki działania
Zrzeszenia i zasady realizacji zadań.
Władzą Związku jest Naczelna Rada Łowiecka, której członkowie wybierani są przez Okręgowe Zjazdy
Delgatów.

Organem prasowym PZŁ jest miesięcznik “Łowiec Polski” ukazujący się od 1899 r. Polski Związek Łowiecki prowadzi Stację Badawczą w Czempiniu. Zajmuje się ona między innymi: badaniami nad zwierzyną, w tym monitorownaniem zwierzyny na terenie Polski, szkoleniem myśliwych, prowadzeniem hodowli wolierowej kuropatwy i królika z przeznaczeniem do zasiedlania, prowadzeniem Ośrodka Hodowli Sokoła Wędrownego oraz Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych i prowadzeniem Ośrodka Hodowli Zwierzyny.

Struktura PZŁOrganizacja PZŁAkty prawne dotyczące łowiectwa

Członek Naczelnej Rady Łowieckiej

Marek Wajdzik

Przewodniczący Kapituły Odznaczeń Łowieckich Naczelnej Rady Łowieckiej

Maciej Kaliski

Komisja Kultury Naczelnej Rady Łowieckiej

Kowalcze Bogdan

Krzemień Marek Piotr

Komisja Wyceny Trofeów Naczelnej Rady Łowieckiej

Marek Wajdzik

Komisja Promocji Naczelnej Rady Łowieckiej

Szpetkowski Krzysztof

Komisja Szkoleniowa Naczelnej Rady Łowieckiej

Wajdzik Marek

Komisja Hodowlana ds. Zwierzyny Grubej Naczelnej Rady Łowieckiej

Andrzej Tomek

Zarząd Okręgowy:

  • Aleksandra Dzięcioł-Gęsiarz (przewodniczący zarządu, łowczy okręgowy)

członkowie:

  • Tomasz Bartko
  • Marcin Cichy
  • Robert Knap

Rzecznik prasowy: Marek Wajdzik

 

Okręgowy Sąd Łowiecki:

  • Jacek Layer (prezes)
  • Piotr Ostrowski (zastępca prezesa)
  • Wiesław Stalmach (zastępca prezesa)

Sędziowie: Wojciech Opolewski, Władysław Pociej, Jacek Zygmunt, Waldemar Żurek

Sekretarz OSŁ: Hubert Michalski

Komisja Etyki, Tradycji i Kultury Łowieckiej:

  • Kowalcze Bogdan (przewodniczący)
  • Skokoń Grzegorz (sekretarz)
  • Dziura-Bartkiewicz Jan
  • Galas Jerzy
  • Krzemień Marek P.
  • Kubis Marek
  • Luzar Aleksander
  • Płatek Renata
  • Płatek Roman
  • Strzelewicz Łukasz
  • Wójcik Janusz
  • Zyśk Bartłomiej

Rada programowa MCKŁ (Małopolskie Centrum Kultury Łowieckiej):

  • Dziatkowiak Antoni Jan
  • Fedyk Joanna
  • Kowalcze Bogdan
  • Krzemień Marek Piotr
  • Kubis Marek

Komisja Kynologiczna:

  • Cichy Marcin (przewodniczący)
  • Dobrzyńska – Lankosz Ewa
  • Hankus Wojciech
  • Karolczyk Zofia
  • Kozłowska Anna
  • Morawiec Tomasz
  • Sadowski Tadeusz
  • Surma Henryk
  • Tulej Agnieszka
  • Wajdzik Marek
  • Wimmer Wojciech

Okręgowa Kapituła Odznaczeń Łowieckich PZŁ w Krakowie:

  • Smolski Waldemar (przewodniczący)
  • Kowalcze Bogdan (sekretarz)
  • Barbasz Roman
  • Kubicz Janusz
  • Ozimiński Mieczysław
  • Patoła Andrzej
  • Sawicki Krzysztof

Komisja Strzelectwa Myśliwskiego:

  • Jurkowski Piotr – przewodniczący
  • Helbin Bartłomiej
  • Kopczyński Janusz
  • Pawłowski Maciej
  • Rachwalik Barbara

Zespół ds. Kontroli Kół Łowieckich:

  • Knap Robert (przewodniczący)
  • Boduch Tomasz
  • Cichy Marcin
  • Karbowniczek Tomasz
  • Kuś Jan
  • Rachwalik Piotr

Zespół – Prawny:

  • Piotr Dopieralski
  • Władysław Pociej
  • Wiesław Stalach

Zespół Nadzorczo – Kontrolny:

  • Janusz Szkatuła (przewodniczący)
  •  Zbigniew Bargiel
  • Jacek Jodłowski
  • Marek Zuski

Zespół ds. OHZ Zator:

  • Sławomir Galicki (przewodniczący)
  • Wiesław Paszkowski
  • Mariusz Rubiś

Komisja Przyrodniczo – Ekologiczna:

  • Andrzej Brzychczy (przewodniczący)
  •  Łukasz Binkowski
  • Maciej Lesiak

Komisja Sokolnicza:

  • Marcin Bonczar (przewodniczący)
  •  Aneta Helak – Świechowska
  • Adam Szostak
  • Adam Mroczek
  • Zbigniew Galas
  • Bożena Kotońska

Komisja Dian:

  • Joanna Murzyn (przewodnicząca)
  •  Barbara Burek
  • Anna Szymonek
  • Barbara Rachwalik
  • Agnieszka Wiktorowicz-Korcz
  • Roksana Świętek