Organizacja

Polski Związek Łowiecki (PZŁ) jest ogólnokrajową organizacją zrzeszającą myśliwych.

PZŁ działa na podstawie ustawy z dnia z dnia 13 października 1995 r. "Prawo łowieckie" i statutu uchwalonego w 2005 r. przez Krajowy Zjazd Delegatów.

Polski Związek Łowiecki zrzesza ponad 100 tys. myśliwych w 2503 kołach prowadzących gospodarkę łowiecką w 4766 obwodach.

Nadzór nad PZŁ sprawuje Minister Środowiska.

Najwyższą władzą PZŁ jest Krajowy Zjazd Delegatów, który wyznacza główne kierunki działania Zrzeszenia i zasady realizacji zadań.

Władzą Związku jest Naczelna Rada Łowiecka, która powołuje organ wykonawczy - Zarząd Główny.

Organem prasowym PZŁ jest miesięcznik "Łowiec Polski" ukazujący się od 1899 r. Polski Związek Łowiecki prowadzi Stację Badawczą w Czempiniu. Zajmuje się ona między innymi: badaniami nad zwierzyną, w tym monitorownaniem zwierzyny na terenie Polski, szkoleniem myśliwych, prowadzeniem hodowli wolierowej kuropatwy i królika z przeznaczeniem do zasiedlania, prowadzeniem Ośrodka Hodowli Sokoła Wędrownego oraz Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych i prowadzeniem Ośrodka Hodowli Zwierzyny. - Struktura PZŁ - Organizacja PZŁ - Akty prawne dotyczące łowiectwa

PRZEDSTAWICIELE OKRĘGU KRAKOWSKIEGO
W NACZELNYCH WŁADZACH I KOMISJACH PZŁ

Naczelna Rada Łowiecka:

  • Szkatuła Janusz (członek)
  • Kaliski Maciej (członek)

Kapituła Odznaczeń Łowieckich:

  • Kaliski Maciej (przewodniczący)

Komisja Hodowlana:

  • Wajdzik Marek (członek sekcji zwierzyny drobnej)
  • Wierzbowska Izabela (członek sekcji zwierzyny drobnej) - poza PZŁ

Komisja Promocji Łowiectwa:

  • Szpetkowski Krzysztof (członek)

Komisja Trofeów i Wystaw:

  • Ptak Jan (członek)

Komisja Strzelecka:

  • Stanisław Gąsienica (członek)

OKRĘGOWE ORGANY PZŁ

Okręgowa Rada Łowiecka:

prezydium:

  • Szkatuła Janusz (prezes, członek NRŁ)
  • Duda Aleksander (wiceprezes)
  • Brzeżański Marek (sekretarz)

członkowie:

  • Barbasz Roman
  • Battek Andrzej
  • Dajczer Stanisław
  • Furczoń Jan Marian
  • Gorczyca Jan
  • Kaliski Maciej
  • Małek Bronisław
  • Patoła Andrzej
  • Szpetkowski Krzysztof
  • Tomek Andrzej
  • Wajdzik Marek
  • Węgrzyn Leszek

Zarząd Okręgowy:

  • Ciepły Tomasz (przewodniczący zarządu, łowczy okręgowy)

członkowie:

  • Błyszczuk Jerzy
  • Nowak Tomasz
  • Pękala Bronisław

Delegaci krakowskiego Okręgu na Krajowy Zjazd Delegatów PZŁ:

  • Ciepły Tomasz
  • Kaliski Maciej
  • Okarma Henryk
  • Szkatuła Janusz
  • Wajdzik Marek

Okręgowa Komisja Rewizyjna:

  • Zuski Marek (przewodniczący)
  • Bargiel Zbigniew
  • Engelman Zbigniew
  • Wójtowicz Jan
  • Żuławiński Kazimierz

Okręgowy Sąd Łowiecki:

  • Layer Jacek (prezes)

sędziowie:

  • Jamorski Paweł
  • Mach Jarosław
  • Ostrowski Piotr
  • Pociej Władysław
  • Sawicki Krzysztof
  • Stalmach Wiesław
  • Szwarczyński Marek
  • Zygmunt Jacek

 Zespół Okręgowego Rzecznika Dyscyplinarnego:

  • Brzuchacz Tadeusz (rzecznik)

zastępcy rzecznika:

  • Kuzianik Małgorzata
  • Kiebzak Kazimierz
  • Uroda Zbigniew

 

Zespół Prasowy Krakowskiego Okręgu Polskiego Związku Łowieckiego:

  • Karbowniczek Tomasz - Przewodniczący Zespołu
  • Rachwalik Barbara
  • Wajdzik Marek
  • Bajka Zbigniew 

Kontakt: 12 634 25 34.

 

Kapituła Medalu za Zasługi dla Łowiectwa Krakowskiego:

  • Tomek Andrzej (przewodniczący)

członkowie:

  • Bonczar Zbigniew
  • Popiela Tadeusz
  • Smolski Waldemar
  • Szkatuła Janusz

Przedstawiciel ORŁ ds. Kontaktów z Mysliwymi Niestowarzyszonymi:

  • Okarma Henryk

Kronikarz Krakowskiego Okręgu PZŁ:

  • Szpetkowski Krzysztof

Przedstawiciel ORŁ ds. kontaktów z Policją

  • Uroda Zbigniew

KOMISJE I ZESPOŁY PROBLEMOWE ORŁ W KRAKOWIE

Komisja Etyki, Tradycji i Kultury Łowieckiej:

  • Błyszczuk Jerzy (przewodniczący)
  • Całus Elżbieta
  • Dziura-Bartkiewicz Jan
  • Fedyk Joanna
  • Kubis Marek
  • Mikołajczyk Jerzy
  • Plewiński Wojciech
  • Płatek Roman
  • Płatek Renata
  • Popiela Tadeusz
  • Skokoń Grzegorz
  • Węgrzyn Leszek
  • Ziębiński Władysław
  • Zwinczak Hubert

Komisja Hodowlana:

  • Wajdzik Marek (przewodniczący)
  • Bonczar Zbigniew
  • Buśko Sławomir
  • Chmiel Jerzy
  • Dyktyński Jan
  • Karbowniczek Tomasz
  • Karczmarska Hanna
  • Suder Stanisław
  • Tomek Andrzej
  • Węgrzyn Leszek

Komisja Kynologiczna:

  • Cichy Marcin (przewodniczący)
  • Dobrzyńska-Lankosz Ewa
  • Karolczyk Zofia
  • Kozłowska Anna
  • Morawiec Tomasz
  • Słomski Jerzy
  • Stomal Teresa
  • Surma Henryk
  • Tulej Agnieszka
  • Wajdzik Marek
  • Węgrzyn Bronisław
  • Węgrzyn Paweł
  • Wimmer Wojciech

Komisja Promocji Łowiectwa i Kontaktów z Mediami:

  • Szpetkowski Krzysztof (przewodniczący)
  • Bajka Zbigniew
  • Barbasz Roman
  • Fitzermann Jerzy
  • Fedyk Joanna
  • Gorczyca Jan
  • Hankus Wojciech
  • Jackowska Magdalena
  • Kotońska Bożena
  • Patoła Andrzej
  • Siemczonek Tadeusz

Komisja Oceny Prawidłowości Odstrzałów:

  • Rojkowski Stanisław (przewodniczący)
  • Banaszewski Zbigniew
  • Battek Andrzej
  • Białek Stanisław
  • Bisping Adam Benedykt
  • Brzychczy Andrzej
  • Chmiel Jerzy
  • Cieślik Krzysztof
  • Furczoń Marian
  • Gąsienica Stanisław
  • Kubicz Janusz
  • Patoła Andrzej
  • Ptak Jan
  • Suder Stanisław
  • Wajdzik Marek

Komisja Wyceny Trofeów:

  • Wajdzik Marek (przewodniczący)
  • Banaszewski Zbigniew
  • Błyszczuk Jerzy
  • Gąsienica Stanisław
  • Włosiński Wojciech
  • Ziębiński Władysław

Komisja Ochrony Łowisk i Zwierzyny:

  • Ocetkiewicz Tomasz (przewodniczący)
  • Bogdali Bogdan
  • Cichy Marcin
  • Dziatkowiec Stanisław
  • Helak-Świechowska Aneta
  • Jackowska Magdalena
  • Osuch Wiktor
  • Rachwalik Piotr

Komisja Odznaczeń Łowieckich:

  • Szymański Andrzej (przewodniczący)
  • Battek Andrzej
  • Błyszczuk Jerzy
  • Smolski Waldemar

Komisja Sokolnicza:

  • Bonczar Zbigniew (przewodniczący)
  • Bonczar Marcin
  • Fedyk Joanna
  • Galos Zbigniew
  • Helak-Świechowska Aneta
  • Kotońska Bożena
  • Szostak-Kędzierski Adam

Komisja Strzelectwa Myśliwskiego:

  • Maciejczyk Marek (przewodniczący)
  • Klein Michał
  • Koptyra Jerzy
  • Kula Wojciech
  • Sadowski Grzegorz

Zespół ds. Mediacji w Kołach Łowieckich:

  • Duda Aleksander (przewodniczący)
  • Barbasz Roman
  • Gądek Andrzej
  • Gorczyca Jan
  • Knap Robert
  • Zieliński Ryszard

Zespół ds. Kategoryzacji i Dzierżawy Obwodów Łowieckich:

  • Ostrowski Piotr (przewodniczący)
  • Cichy Marcin